2007 Suzuki GS 500F gallery
2007 Suzuki GS 500F
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 56.6 mm (2.9 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/White, Black/Gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sherco 5.1i 4T Enduro
- 2007 Sherco 5.1i 4T Supermotard
- 2007 Sherco 50 Enduro Champion Replica
- 2007 Sherco 50cc Enduro
- 2007 Sherco 50cs SM Champion France Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Sherco Cup Replica
- 2007 Sherco 50cs Supermotard
- 2007 Sherco Trial 0.8
- 2007 Sherco Trial 1.25
- 2007 Sherco Trial 2.5
- 2007 Sherco Trial 2.9
- 2007 Skyteam ST200
- 2007 Suzuki Bandit 1250
- 2007 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2007 Suzuki Boulevard C50
- 2007 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C50C
- 2007 Suzuki Boulevard C50T
- 2007 Suzuki Boulevard C90

