2007 Factory Bike Phantom R14 Agua gallery
2007 Factory Bike Phantom R14 Agua
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 12,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 45.0 kg (99.2 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
-
Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy
-
Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
Other motorcycles in 2007
- 2007 Highland Super Motard
- 2007 Honda 599
- 2007 Honda 919 / Hornet 900
- 2007 Honda ANF125 Innova
- 2007 Honda CB1300
- 2007 Honda CB1300S
- 2007 Honda CB1300S ABS
- 2007 Honda CB600F Hornet
- 2007 Honda CBF1000F
- 2007 Honda CBF1000F ABS
- 2007 Honda CBF150M
- 2007 Honda CBF250
- 2007 Honda CBF500
- 2007 Honda CBF600
- 2007 Honda CBF600S
- 2007 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2007 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2007 Honda CBR125R
- 2007 Honda CBR150R
- 2007 Honda CBR600F

