2007 Suzuki Boulevard S40 gallery
2007 Suzuki Boulevard S40
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 94.0 mm (3.7 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-H15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Black, White, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Rieju MRX 50 Pro
- 2007 Rieju MX 50
- 2007 Rieju MX 50 Disk
- 2007 Rieju RR Sport Edition
- 2007 Rieju RS2 125
- 2007 Rieju RS2 Matrix
- 2007 Rieju RS2 NKD
- 2007 Rieju RS2_125 PRO
- 2007 Rieju SMX 125
- 2007 Rieju SMX 50
- 2007 Rieju SMX 50 Pro
- 2007 Rieju Tango 125
- 2007 Sachs 49er
- 2007 Sachs Bee 125
- 2007 Sachs Bee 50
- 2007 Sachs Eagle 125
- 2007 Sachs Eagle 50
- 2007 Sachs LF 125
- 2007 Sachs MadAss 125
- 2007 Sachs MadAss 50

