2007 Suzuki Bandit 1250 ABS gallery
2007 Suzuki Bandit 1250 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1254.80 ccm (76.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 64.0 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Tank Sports Urban Touring 150 Executive
-
Tank Sports Urban Sporty 150 Euro
-
Tank Sports Urban Classic 50
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda CBF500
- 2007 Honda CBF600
- 2007 Honda CBF600S
- 2007 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2007 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2007 Honda CBR125R
- 2007 Honda CBR150R
- 2007 Honda CBR600F
- 2007 Honda CBR600RR
- 2007 Honda CG125
- 2007 Honda CR125R
- 2007 Honda CR250R
- 2007 Honda CR85R
- 2007 Honda CR85R Expert
- 2007 Honda CRF100F
- 2007 Honda CRF150F
- 2007 Honda CRF150R
- 2007 Honda CRF150R Expert
- 2007 Honda CRF230F
- 2007 Honda CRF250R

