2007 Kawasaki Z750 ABS gallery
2007 Kawasaki Z750 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 104,19 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.4 x 50.9 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs Dual twin-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Lime Green, Ebony, Atomic Silver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Qlink X-ranger 200
- 2007 Qlink X-ranger 50
- 2007 Rhino Hunter R
- 2007 Rhino Hunter S
- 2007 Rhino Predator S
- 2007 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2007 Ridley Auto-Glide Classic
- 2007 Ridley Auto-Glide Old School
- 2007 Ridley Auto-Glide Sport
- 2007 Ridley Auto-Glide TT
- 2007 Rieju 125 NKD
- 2007 Rieju 50 Spike
- 2007 Rieju MRX 125
- 2007 Rieju MRX 50
- 2007 Rieju MRX 50 Pro
- 2007 Rieju MX 50
- 2007 Rieju MX 50 Disk
- 2007 Rieju RR Sport Edition
- 2007 Rieju RS2 125
- 2007 Rieju RS2 Matrix

