2007 Jawa-CZ 125 Travel gallery
2007 Jawa-CZ 125 Travel
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Jawa-CZ 650 Classic
- 2007 Jawa-CZ 650 Dakar
- 2007 Jawa-CZ 650 Style
- 2007 Jincheng JC 110-9
- 2007 Jincheng JC110-T9
- 2007 Jinlun JL 125-11
- 2007 Jinlun JL 125-13
- 2007 Jinlun JL 125-C
- 2007 Jinlun JL 125-Y
- 2007 Jinlun JL 125T-10
- 2007 Jinlun JL 125T-12
- 2007 Jinlun JL 125T-13
- 2007 Jinlun JL 250-5
- 2007 Jinlun JL 250A V-Gunn
- 2007 Jinlun JL 50QT-5 Commuter
- 2007 Jinlun JL 50QT-7 Retro Twist and Go
- 2007 Jinlun JL QT-50-4
- 2007 Johnny Pag Spyder 300
- 2007 Kawasaki Eliminator 125
- 2007 Kawasaki ER-6f

