2007 CCM R30 Supermoto gallery
2007 CCM R30 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Lucifer Orange, Azure Blue, Tornado Red, Jet Black, Caspian Blue |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL50QT-7
- 2007 Veli VL50QT-8
- 2007 Veli VL50QT-9
- 2007 Veli VL70Q
- 2007 Veli VL90-2
- 2007 Veli VL90-5
- 2007 Veli VL90-6
- 2007 Veli VL90GY
- 2007 Vento Colt
- 2007 Vento Phantera
- 2007 Vento Phantom Li
- 2007 Vento Phantom R4i
- 2007 Vento Triton R4
- 2007 Vento V-Thunder XL
- 2007 Vento Zip r3i TurboCam
- 2007 Vespa Granturismo
- 2007 Vespa Granturismo GT 125L
- 2007 Vespa GT 200
- 2007 Vespa GTS 125
- 2007 Vespa GTS 250ie

