2007 Honda VTX1800N gallery
2007 Honda VTX1800N
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (109.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 112.0 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 342.9 kg (756.0 pounds) |
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Color options: | Metallic Black, Metallic Black/Red Custom Art, Dark Red/Red Custom Art |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Sportster 883 Hugger
-
Harley-Davidson Heritage Softail Classic
-
Harley-Davidson Bad Boy
Other motorcycles in 2007
- 2007 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2007 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 750 Ago
- 2007 MV Agusta F4 750S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 Tamburini
- 2007 MV Agusta F4CC
- 2007 MZ 1000 S
- 2007 MZ 1000 SF SuperFighter
- 2007 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2007 MZ 125 RT
- 2007 MZ 125-RT Striker
- 2007 MZ 125 SX Sixdays 87
- 2007 MZ 660 Supermoto
- 2007 MZ 660 Supermoto S
- 2007 MZ Mantizz 125
- 2007 MZ Mosquito 125RX
- 2007 MZ SM 125 Cup Replica
- 2007 MZ SM 125 Gangsta
- 2007 MZ SM 125 MIG
- 2007 MZ SX 125 Enduro

