2007 CCM 404 DS Trail gallery
2007 CCM 404 DS Trail
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 124.0 kg (273.4 pounds) |
| Seat height: | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,501 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Jincheng JC 110-9
- 2007 Jincheng JC110-T9
- 2007 Jinlun JL 125-11
- 2007 Jinlun JL 125-13
- 2007 Jinlun JL 125-C
- 2007 Jinlun JL 125-Y
- 2007 Jinlun JL 125T-10
- 2007 Jinlun JL 125T-12
- 2007 Jinlun JL 125T-13
- 2007 Jinlun JL 250-5
- 2007 Jinlun JL 250A V-Gunn
- 2007 Jinlun JL 50QT-5 Commuter
- 2007 Jinlun JL 50QT-7 Retro Twist and Go
- 2007 Jinlun JL QT-50-4
- 2007 Johnny Pag Spyder 300
- 2007 Kawasaki Eliminator 125
- 2007 Kawasaki ER-6f
- 2007 Kawasaki ER-6f ABS
- 2007 Kawasaki ER-6n
- 2007 Kawasaki ER-6n ABS

