2007 KTM 450 SX-F gallery
2007 KTM 450 SX-F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda ST1300 Pan-European
- 2007 Honda ST1300 Pan-European ABS
- 2007 Honda VFR800 Interceptor
- 2007 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2007 Honda VT125C Shadow
- 2007 Honda VTX1300C
- 2007 Honda VTX1300R
- 2007 Honda VTX1300S
- 2007 Honda VTX1800C
- 2007 Honda VTX1800F
- 2007 Honda VTX1800N
- 2007 Honda VTX1800R
- 2007 Honda VTX1800T
- 2007 Honda XL1000V ABS Varadero
- 2007 Honda XL1000V Varadero
- 2007 Honda XL125V Varadero
- 2007 Honda XL650V Transalp
- 2007 Honda XR 125
- 2007 Honda XR650L
- 2007 Honda XR650R

