2006 Suzuki DR-Z 400 SM gallery
2006 Suzuki DR-Z 400 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 UM V2C 650S
- 2006 UM V2S 250R
- 2006 UM V2S 650
- 2006 UM V2S 650R
- 2006 UM Venus 110
- 2006 UM X peed 150 XX
- 2006 UM X Peed 50
- 2006 UM X Peed 50R
- 2006 Ural Gear-Up
- 2006 Ural Patrol
- 2006 Ural Ranger
- 2006 Ural Retro
- 2006 Ural Solo
- 2006 Ural Sportsman
- 2006 Ural Tourist
- 2006 Ural Troyka
- 2006 Ural Vorona
- 2006 Ural Wolf
- 2006 Veli ZQ 125-6
- 2006 Veli ZQ 150-15

