2006 Ducati SportClassic Sport 1000 gallery
2006 Ducati SportClassic Sport 1000
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Black-black-aluminium, Red-black-aluminium, Burnt yellow-black-aluminium |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2006 Piaggio NRG Power DD
- 2006 Piaggio NRG Power DT
- 2006 Piaggio NRG Power PJ PureJet
- 2006 Piaggio Typhoon 50
- 2006 Piaggio X8 125
- 2006 Piaggio X8 200
- 2006 Piaggio X8 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 125
- 2006 Piaggio X9 Evolution 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500 ABS
- 2006 Piaggio Zip 50
- 2006 Piaggio Zip SP
- 2006 Polini 910 GP3 Reverse
- 2006 Polini X Supermotard
- 2006 Polini XP 4T 110
- 2006 Polini XP 65 R
- 2006 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2006 Ridley Auto-Glide Classic

