2006 Ducati SportClassic GT 1000 gallery
2006 Ducati SportClassic GT 1000
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,424 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | GT grey-black-aluminium |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Triumph Speed Four
- 2006 Triumph Speed Triple
- 2006 Triumph Speedmaster
- 2006 Triumph Sprint ST
- 2006 Triumph Sprint ST ABS
- 2006 Triumph Thruxton 900
- 2006 Triumph Tiger
- 2006 UM Arraow 150
- 2006 UM Comet 125 SS
- 2006 UM Cruise C 200 T
- 2006 UM DS 200
- 2006 UM DSF 200
- 2006 UM DTF 110
- 2006 UM DTF 150
- 2006 UM DTF 200
- 2006 UM DTF 50
- 2006 UM DTF 90
- 2006 UM Magnetic 125
- 2006 UM Magnetic 150
- 2006 UM Matrix 150

