2006 Ducati ST3 gallery
2006 Ducati ST3
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 105,67 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red-red-black, Senna grey-metallic grey-fluorescent red, Black-black-grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MBK Nitro Naked
- 2006 MBK Ovetto
- 2006 MBK Skycruiser 125
- 2006 MBK Skyliner 125
- 2006 MBK Skyliner LTD
- 2006 MBK Stunt
- 2006 MBK X-Limit Enduro
- 2006 MBK X-Limit SM
- 2006 MBK X-Power
- 2006 Moto Guzzi Breva 1100
- 2006 Moto Guzzi Breva V750 IE
- 2006 Moto Guzzi California Aluminium
- 2006 Moto Guzzi California EV
- 2006 Moto Guzzi California EV Touring
- 2006 Moto Guzzi California Stone
- 2006 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2006 Moto Guzzi California Titanium
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa

