2006 Ducati Monster S4R gallery
2006 Ducati Monster S4R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 115,46 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Red with white stripe-red-white, Blue with white stripe-blue-white, Black with white stripe-matte black-white, Red with black stripe-red-black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Reflex Sport
- 2006 Honda Reflex Sport ABS
- 2006 Honda Ruckus
- 2006 Honda SCV100 Lead
- 2006 Honda SH125i
- 2006 Honda SH150i
- 2006 Honda Shadow 125
- 2006 Honda Shadow Aero
- 2006 Honda Shadow Sabre
- 2006 Honda Shadow Slasher
- 2006 Honda Shadow Spirit
- 2006 Honda Shadow Spirit 750
- 2006 Honda Shadow VLX
- 2006 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2006 Honda Silver Wing
- 2006 Honda Silver Wing ABS
- 2006 Honda Smart Dio Z4
- 2006 Honda Super Cub 50
- 2006 Honda Today
- 2006 Honda V-Twin Magna

