2006 Ducati 999 Superbike gallery
2006 Ducati 999 Superbike
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 138,12 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 63.5 mm (3.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Red-red-black, Black-black-black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha V Star Silverado
- 2006 Yamaha Virago 250
- 2006 Yamaha VMAX
- 2006 Yamaha Warrior
- 2006 Yamaha WF 250 F
- 2006 Yamaha WF 450 F
- 2006 Yamaha WF 450 F 2-Trac
- 2006 Yamaha Why
- 2006 Yamaha WR250F
- 2006 Yamaha WR450 F
- 2006 Yamaha X-Max 125
- 2006 Yamaha X-Max 250
- 2006 Yamaha XC 300 Versity
- 2006 Yamaha XJR 1300
- 2006 Yamaha XT 125 R
- 2006 Yamaha XT 125 X
- 2006 Yamaha XT 660 R Supermotard
- 2006 Yamaha XT 660 X
- 2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2006 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic

