2006 Daelim S-Five gallery
2006 Daelim S-Five
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Victory Ness Signature Series Jackpot
- 2006 Victory Vegas 8 Ball
- 2006 Victory Vegas Jackpot
- 2006 Victory Victory Hammer
- 2006 Victory Victory Kingpin
- 2006 Victory Victory Touring Cruiser
- 2006 Victory Victory Vegas
- 2006 Vyrus 984 C3 V2
- 2006 Vyrus 985 C3 V4
- 2006 Yamaha Aerox Race Replica
- 2006 Yamaha Black Max
- 2006 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2006 Yamaha BWs
- 2006 Yamaha BWs 12 inch
- 2006 Yamaha BWs MotoGP
- 2006 Yamaha BWs Naked
- 2006 Yamaha BWs Next Generation
- 2006 Yamaha Cygnus X
- 2006 Yamaha DT 125 R MX Everts
- 2006 Yamaha DT 125 RE

