2006 Daelim E-Five ATS gallery
2006 Daelim E-Five ATS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki KX125
- 2006 Kawasaki KX250
- 2006 Kawasaki KX250F
- 2006 Kawasaki KX450F
- 2006 Kawasaki KX65
- 2006 Kawasaki KX85
- 2006 Kawasaki KX85-II Grossrad
- 2006 Kawasaki Ninja 250R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2006 Kawasaki VN Vulcan 1600 Classic Tourer
- 2006 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000 Classic

