2006 Yamaha Jog RR gallery
2006 Yamaha Jog RR
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 55.7 mm (2.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 77.9 kg (171.7 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki ZZR600
- 2006 Keeway ARN 125
- 2006 Keeway Cooper Offroad
- 2006 Keeway Focus 50
- 2006 Keeway Focus125
- 2006 Keeway Hurricane 50
- 2006 Keeway Land Cruiser 250
- 2006 Keeway Matrix 50
- 2006 Keeway Partner 100
- 2006 Keeway Partner 110
- 2006 Keeway Speed 125
- 2006 Keeway Superlight
- 2006 Keeway Supershadow
- 2006 KTM 125 EXC
- 2006 KTM 125 SX
- 2006 KTM 200 EXC
- 2006 KTM 250 EXC
- 2006 KTM 250 EXC Racing
- 2006 KTM 250 SX
- 2006 KTM 250 SX-F

