2006 Yamaha Majesty 180 gallery
2006 Yamaha Majesty 180
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15.24 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Seat height: | 774 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Roadliner S
- 2006 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2006 Yamaha Royal Star Venture
- 2006 Yamaha RZ 50
- 2006 Yamaha Slider Naked
- 2006 Yamaha Stratoliner
- 2006 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2006 Yamaha Stratoliner S
- 2006 Yamaha TDM 900
- 2006 Yamaha TDM 900A
- 2006 Yamaha TMAX /A
- 2006 Yamaha Tricker
- 2006 Yamaha TT-R 125
- 2006 Yamaha TT-R 125 E
- 2006 Yamaha TT-R 125 LW
- 2006 Yamaha TT-R 90
- 2006 Yamaha TT-R 90 E
- 2006 Yamaha TW200
- 2006 Yamaha TZR
- 2006 Yamaha TZR Race Replica

