2006 Yamaha Road Star Silverado gallery
2006 Yamaha Road Star Silverado
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1670.00 ccm (101.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 323.0 kg (712.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White pearl |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Deluxe
-
Harley-Davidson Softail Blackline
-
Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
Other motorcycles in 2006
- 2006 BMW K1200LT
- 2006 BMW K1200R
- 2006 BMW K1200S
- 2006 BMW R1150R
- 2006 BMW R1200GS
- 2006 BMW R1200GS Adventure
- 2006 BMW R1200RT
- 2006 BMW R1200S
- 2006 BMW R1200ST
- 2006 BMW R850R
- 2006 Borile B500CR
- 2006 Borile B500MT
- 2006 Boss Hoss BHC-3 502
- 2006 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2006 Buell Blast
- 2006 Buell Firebolt XB12R
- 2006 Buell Firebolt XB9R
- 2006 Buell Lightning XB12S
- 2006 Buell Lightning XB12Scg
- 2006 Buell Lightning XB12Ss

