2006 Yamaha X-Max 125 gallery
2006 Yamaha X-Max 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 13,89 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 153.0 kg (337.3 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-M15 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-M14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ducati 749 Dark
- 2006 Ducati 749 R
- 2006 Ducati 749S
- 2006 Ducati 999 R Superbike
- 2006 Ducati 999 Superbike
- 2006 Ducati 999s Superbike
- 2006 Ducati HM Hypermotard
- 2006 Ducati Monster 620
- 2006 Ducati Monster 620 Dark
- 2006 Ducati Monster S4R
- 2006 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2006 Ducati Monster SR2
- 2006 Ducati Monster SR2 1000
- 2006 Ducati Monster SR2 Dark
- 2006 Ducati Multistada 1000 DS
- 2006 Ducati Multistada 1000s DS
- 2006 Ducati Multistada 620
- 2006 Ducati Multistada 620 Dark
- 2006 Ducati SportClassic GT 1000
- 2006 Ducati SportClassic PaulSmart 1000 LE

