2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic gallery
2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 326.1 kg (719.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, black cherry, deep cobalt, glacier white pearl, rich sunglo blue, brandy wine sunglo, two-tone rich sunglo blue and chopper blue, two-tone black cherry and black pearl, two-tone fire red pearl and vivid black, two-tone deep |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MV Agusta F4 Agostini
- 2006 MV Agusta F4 Brutale S
- 2006 MV Agusta F4 Corse
- 2006 MV Agusta F4 Mamba
- 2006 MV Agusta F4 Senna
- 2006 MV Agusta F4 Tamburini
- 2006 MZ 1000 S
- 2006 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2006 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2006 MZ 125 SX
- 2006 MZ Baghira Black Panther
- 2006 MZ Baghira Enduro
- 2006 MZ Baghira Street Moto
- 2006 MZ Mastiff
- 2006 MZ RT 125 Striker
- 2006 MZ SM Gangsta
- 2006 Norton Commando 961 SS Specs
- 2006 Peugeot Elystar 50 Advantage
- 2006 Peugeot Geopolis
- 2006 Peugeot JetForce 50

