2007 Suzuki Boulevard M109R gallery
2007 Suzuki Boulevard M109R
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1783.00 ccm (108.80 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 112.0 x 90.5 mm (4.4 x 3.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 319.0 kg (703.3 pounds) |
| Seat height: | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,710 mm (67.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, White, Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL50QT
- 2007 Veli VL50QT-10
- 2007 Veli VL50QT-2
- 2007 Veli VL50QT-3
- 2007 Veli VL50QT-5
- 2007 Veli VL50QT-7
- 2007 Veli VL50QT-8
- 2007 Veli VL50QT-9
- 2007 Veli VL70Q
- 2007 Veli VL90-2
- 2007 Veli VL90-5
- 2007 Veli VL90-6
- 2007 Veli VL90GY
- 2007 Vento Colt
- 2007 Vento Phantera
- 2007 Vento Phantom Li
- 2007 Vento Phantom R4i
- 2007 Vento Triton R4
- 2007 Vento V-Thunder XL
- 2007 Vento Zip r3i TurboCam

