2007 Victory Kingpin Tour gallery
2007 Victory Kingpin Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1634.00 ccm (99.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 297.0 kg (654.8 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black, Turbo Silver with Firemist Clear, Multicolored |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Piaggio Zip SP
- 2007 Polini 910 Carena S H2O
- 2007 Polini 910 GP4 Air Junior
- 2007 Polini 911 GP4
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse Race
- 2007 Polini XP 4T Street
- 2007 Polini XP 65 R
- 2007 Polini XP4 - 110 Cross Racing
- 2007 Qlink Achilles 150
- 2007 Qlink Axon 50
- 2007 Qlink Commuter 250
- 2007 Qlink Legacy 250
- 2007 Qlink Legend 250
- 2007 Qlink Pegasus 150
- 2007 Qlink Sapero 250
- 2007 Qlink Star 50
- 2007 Qlink X-ranger 200
- 2007 Qlink X-ranger 50
- 2007 Rhino Hunter R

