2014 Victory Cross Country 8 Ball gallery
2014 Victory Cross Country 8 Ball
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 329.0 kg (725.3 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gloss Black |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Ninja 250R
- 2014 Kawasaki Ninja 300
- 2014 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja 300 ABS SE
- 2014 Kawasaki Ninja 300 SE
- 2014 Kawasaki Ninja 400
- 2014 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja 650
- 2014 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2014 Kawasaki Versys
- 2014 Kawasaki Versys 1000

