2013 Victory Boardwalk gallery
2013 Victory Boardwalk
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 306.2 kg (675.0 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,722 mm (67.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-H16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Floating rotor with 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gloss Black, Pearl White |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster SuperLow
- 2013 Harley-Davidson Street Glide
- 2013 Harley-Davidson Super Glide Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Muscle
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
- 2013 Harley-Davidson XL 883L Police
- 2013 Honda CB1000R
- 2013 Honda CB1100
- 2013 Honda CB1100 ABS

