2013 Ducati Monster 795 ABS gallery
2013 Ducati Monster 795 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 85,83 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 1190 RC8 R
- 2013 KTM 1190 RC8 R Track
- 2013 KTM 125 Duke
- 2013 KTM 125 EXC
- 2013 KTM 125 EXC Six days
- 2013 KTM 125 SX
- 2013 KTM 1290 Super Duke R
- 2013 KTM 150 SX
- 2013 KTM 200 Duke
- 2013 KTM 200 EXC
- 2013 KTM 250 EXC
- 2013 KTM 250 EXC-F
- 2013 KTM 250 EXC-F Six days
- 2013 KTM 250 EXC Six days
- 2013 KTM 250 SX
- 2013 KTM 250 SX-F
- 2013 KTM 250 XC-F
- 2013 KTM 300 EXC
- 2013 KTM 300 EXC Six days
- 2013 KTM 300 XC

