2013 KTM 125 Duke gallery
2013 KTM 125 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,361 mm (53.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/grey, black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Triumph Bonneville
- 2013 Triumph Bonneville T100
- 2013 Triumph Daytona 675
- 2013 Triumph Daytona 675 R
- 2013 Triumph Rocket III Roadster
- 2013 Triumph Rocket III Touring
- 2013 Triumph Scrambler
- 2013 Triumph Speed Triple
- 2013 Triumph Speed Triple R
- 2013 Triumph Speedmaster
- 2013 Triumph Sprint GT
- 2013 Triumph Street Triple
- 2013 Triumph Street Triple R
- 2013 Triumph Thruxton
- 2013 Triumph Thunderbird
- 2013 Triumph Thunderbird Storm
- 2013 Triumph Tiger 1050
- 2013 Triumph Tiger 1050 SE
- 2013 Triumph Tiger 800
- 2013 Triumph Tiger 800 XC

