2013 Victory Vision Tour gallery
2013 Victory Vision Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 394.2 kg (869.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Sunset Red and Black w/ Black Carbon Graphics, Bronze Mist and Sandstone Metallic, Solid Black. |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 500 EXC Six days
- 2013 KTM 65 SX
- 2013 KTM 690 Duke
- 2013 KTM 690 Duke R
- 2013 KTM 690 Enduro R
- 2013 KTM 690 SMC R
- 2013 KTM 85 SX 17/14
- 2013 KTM 85 SX 19/16
- 2013 KTM 990 Adventure
- 2013 KTM 990 Adventure R
- 2013 KTM 990 SM R
- 2013 KTM 990 SM T
- 2013 KTM 990 Superduke R
- 2013 KTM Freeride 350
- 2013 KTM Freeride E
- 2013 KTM RC 250 R
- 2013 Kumpan 1954
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2013 Moto Guzzi Griso 8V SE

