2013 KTM 1190 RC8 R gallery
2013 KTM 1190 RC8 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 172,99 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/orange, black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Z800e
- 2013 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2013 Kawasaki ZZR1400
- 2013 Kawasaki ZZR1400 Special Edition
- 2013 KTM 1190 Adventure
- 2013 KTM 1190 Adventure R
- 2013 KTM 1190 RC8 R Track
- 2013 KTM 125 Duke
- 2013 KTM 125 EXC
- 2013 KTM 125 EXC Six days
- 2013 KTM 125 SX
- 2013 KTM 1290 Super Duke R
- 2013 KTM 150 SX
- 2013 KTM 200 Duke
- 2013 KTM 200 EXC
- 2013 KTM 250 EXC
- 2013 KTM 250 EXC-F
- 2013 KTM 250 EXC-F Six days
- 2013 KTM 250 EXC Six days

