2013 KTM 125 SX gallery
2013 KTM 125 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.8 kg (200.2 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki DR-Z70
- 2013 Suzuki DR200SE
- 2013 Suzuki GSR 750
- 2013 Suzuki GSR 750 ABS
- 2013 Suzuki GSX-R 1000
- 2013 Suzuki GSX-R 1000Z
- 2013 Suzuki GSX-R 600
- 2013 Suzuki GSX-R 750
- 2013 Suzuki GSX1250FA
- 2013 Suzuki GSX650F
- 2013 Suzuki GSX650F ABS
- 2013 Suzuki GW250
- 2013 Suzuki Hayabusa
- 2013 Suzuki Hayabusa GSX1300R ABS
- 2013 Suzuki Hayabusa Limited Edition
- 2013 Suzuki Inazuma 250
- 2013 Suzuki Intruder C1500T
- 2013 Suzuki Intruder C1800R
- 2013 Suzuki Intruder C800
- 2013 Suzuki Intruder M1500

