2013 Harley-Davidson Softail Deluxe gallery
2013 Harley-Davidson Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 313.0 kg (690.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Hard Candy Coloma Gold Flake, Hard Candy Lucky Green Flake, Birch White/Ember Red Sunglo with Camo Tan Pinstripes, Birch White/Midnight Pearl, Ember Red Sunglo, Big Blue Pearl, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Z800e
- 2013 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2013 Kawasaki ZZR1400
- 2013 Kawasaki ZZR1400 Special Edition
- 2013 KTM 1190 Adventure
- 2013 KTM 1190 Adventure R
- 2013 KTM 1190 RC8 R
- 2013 KTM 1190 RC8 R Track
- 2013 KTM 125 Duke
- 2013 KTM 125 EXC
- 2013 KTM 125 EXC Six days
- 2013 KTM 125 SX
- 2013 KTM 1290 Super Duke R
- 2013 KTM 150 SX
- 2013 KTM 200 Duke
- 2013 KTM 200 EXC
- 2013 KTM 250 EXC
- 2013 KTM 250 EXC-F
- 2013 KTM 250 EXC-F Six days
- 2013 KTM 250 EXC Six days

