2010 KTM 690 Enduro R gallery
2010 KTM 690 Enduro R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda XL700V Transalp ABS
- 2010 Honda XR650L
- 2010 Husaberg FE 390
- 2010 Husaberg FE 450
- 2010 Husaberg FE 570
- 2010 Husaberg FS 570
- 2010 Husaberg FX 450
- 2010 Husaberg TE 250
- 2010 Husaberg TE 300
- 2010 Husqvarna CR 125
- 2010 Husqvarna SM 125 S
- 2010 Husqvarna SM 450 R
- 2010 Husqvarna SM 450 RR
- 2010 Husqvarna SM 510 R
- 2010 Husqvarna SM 530 RR
- 2010 Husqvarna SM 610 ie
- 2010 Husqvarna SM 630
- 2010 Husqvarna TC 250
- 2010 Husqvarna TC 450
- 2010 Husqvarna TE 250

