2008 KTM 300 EXC-E gallery
2008 KTM 300 EXC-E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 293.20 ccm (17.89 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.7 kg (233.0 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2008 Factory Bike Desert RP50
- 2008 Factory Bike Desert YR125
- 2008 Factory Bike Desert YR200
- 2008 Factory Bike Desert YR50
- 2008 Factory Bike MiniDesert FS110 4t
- 2008 Factory Bike MiniDesert RC14
- 2008 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2008 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2008 Fantic Caballero 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 50
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 125
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 50
- 2008 Fantic Supersix Motard 125
- 2008 GAS GAS EC 125
- 2008 GAS GAS EC 200
- 2008 GAS GAS EC 200 Hobby

