2008 KTM 990 Super Duke gallery
2008 KTM 990 Super Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 MV Agusta F4 Corse
- 2008 MV Agusta F4 Mamba
- 2008 MV Agusta F4 R312
- 2008 MV Agusta F4 R312 1+1
- 2008 MV Agusta F4 SPR
- 2008 MV Agusta F4CC
- 2008 MZ 1000 S
- 2008 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2008 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2008 MZ 125 SM Blizzard
- 2008 MZ 125 SM Elegance
- 2008 MZ 125 SX Camouflage
- 2008 MZ Charly
- 2008 MZ RT-Striker 125
- 2008 Neander Turbo Diesel 1400
- 2008 Norton Commando 961 SS
- 2008 Orion A30E125M
- 2008 Orion AGB-21
- 2008 Orion AGB-21F
- 2008 Orion AGB-27

