2008 Suzuki DR-Z 400 SM gallery
2008 Suzuki DR-Z 400 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Color options: | Black, White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2008 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2008 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2008 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2008 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
- 2008 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2008 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2008 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2008 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2008 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2008 Harley-Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna
- 2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2008 Harley-Davidson FXSTB Softail Night train
- 2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2008 Harley-Davidson FXSTSSE Screamin´ Eagle Softail Springer
- 2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
- 2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom

