2008 Kawasaki Vulcan 1500 Classic gallery
2008 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.9 kg (659.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, Two Tone: Candy Cardinal Red / Pearl Crystal White |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sachs Saxylight
- 2008 Sachs Speedforce 50
- 2008 Sachs SpeedJet 50
- 2008 Sachs SX1
- 2008 Sachs X-Road
- 2008 Saxon Crown
- 2008 Saxon Firestorm
- 2008 Saxon Griffin
- 2008 Saxon Hotrod Sceptre
- 2008 Saxon Sceptre
- 2008 Saxon Villain
- 2008 Saxon Warlord
- 2008 Scorpa SY-125FR
- 2008 Scorpa SY-200FR
- 2008 Scorpa SY-250F Long Ride
- 2008 Scorpa SY-250FR
- 2008 Scorpa SY-250R
- 2008 Scorpa T-Ride 250F
- 2008 Scorpa TY-S 125F
- 2008 Senke SK100
