2008 Tank Sports Vision 250 R1 gallery
2008 Tank Sports Vision 250 R1
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 16,6 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.6 kg (374.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Black, silver, blue, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha FJR 1300 AS
- 2008 Yamaha FZ1
- 2008 Yamaha FZ1 ABS
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ16
- 2008 Yamaha FZ6
- 2008 Yamaha FZ6 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 S2
- 2008 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2008 Yamaha Giggle
- 2008 Yamaha Jog R
- 2008 Yamaha Jog RR
- 2008 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2008 Yamaha Majesty 125
- 2008 Yamaha Majesty 400

