2008 Tank Sports Urban Classic 150 gallery
2008 Tank Sports Urban Classic 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.8 kg (176.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,214 mm (47.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, pink, silver, white |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BMW HP2 Sport
- 2008 BMW K1200GT
- 2008 BMW K1200LT
- 2008 BMW K1200R
- 2008 BMW K1200R Sport
- 2008 BMW K1200S
- 2008 BMW R1200GS
- 2008 BMW R1200GS Adventure
- 2008 BMW R1200R
- 2008 BMW R1200RT
- 2008 BMW R1200S
- 2008 BMW R1200ST
- 2008 Borile B500CR
- 2008 Borile B500MT
- 2008 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2008 Boss Hoss BHC-9 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-9 ZZ4
- 2008 Bourget Dragon

