2008 Tank Sports Urban Econo 50 gallery
2008 Tank Sports Urban Econo 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.5 kg (184.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,194 mm (47.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Color options: | Black, yellow, blue, green, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Diamo Velocity 150
- 2008 Diamo Velocity 50
- 2008 Ducati Desmosedici RR
- 2008 Ducati Hypermotard 1100
- 2008 Ducati Hypermotard 1100S
- 2008 Ducati Monster 695
- 2008 Ducati Monster 696
- 2008 Ducati Monster S2R 1000
- 2008 Ducati Monster S4R S Tricolore
- 2008 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2008 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2008 Ducati Multistrada 1100
- 2008 Ducati Multistrada 1100S
- 2008 Ducati SportClassic 1000 S
- 2008 Ducati SportClassic GT 1000
- 2008 Ducati SportClassic Sport 1000 Biposto
- 2008 Ducati Superbike 1098
- 2008 Ducati Superbike 1098 S
- 2008 Ducati Superbike 1098R
- 2008 Ducati Superbike 848

