2008 Yamaha YZ 125 gallery
2008 Yamaha YZ 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.2 kg (190.0 pounds) |
| Seat height: | 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Color options: | Blue/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Triumph Rocket III Touring
- 2008 Triumph Scrambler
- 2008 Triumph Speed Triple
- 2008 Triumph Speedmaster
- 2008 Triumph Sprint ST
- 2008 Triumph Street Triple 675
- 2008 Triumph Thruxton
- 2008 Triumph Tiger
- 2008 TVS Apache RTR 160
- 2008 TVS Flame 125
- 2008 TVS Scooty
- 2008 TVS Star
- 2008 TVS Star City
- 2008 TVS Star Sport
- 2008 TVS Super XL
- 2008 UM Matrix II 150
- 2008 UM Matrix II 180
- 2008 UM V2C 250T
- 2008 UM V2C 650S
- 2008 UM V2C 650T

