2008 Viper Diablo gallery
2008 Viper Diablo
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2490.99 ccm (152.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.2 kg (600.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Viper Red, Viper Black, Viper Blue/Silver, Custom Flame |
News
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Roadliner S
- 2008 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2008 Yamaha Royal Star Venture
- 2008 Yamaha Slider Naked
- 2008 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2008 Yamaha Stratoliner S
- 2008 Yamaha TDM 900
- 2008 Yamaha TDM 900A
- 2008 Yamaha TMAX
- 2008 Yamaha TMax ABS
- 2008 Yamaha TT-R 110E
- 2008 Yamaha TT-R 125 E
- 2008 Yamaha TT-R 125 L
- 2008 Yamaha TT-R 125 LE
- 2008 Yamaha TT-R 230
- 2008 Yamaha TT-R 50 E
- 2008 Yamaha TW200
- 2008 Yamaha TZR 50
- 2008 Yamaha TZR 50 Race Replica
- 2008 Yamaha V Star 1100 Classic

