2008 Mikilon CD125B gallery
2008 Mikilon CD125B
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 6,2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,045 mm (41.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, blue, black, yellow, green, orange |
News
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Clipic Custom Guepard 125
- 2008 Clipic Custom Guepard 250
- 2008 Clipic Frog 125
- 2008 Clipic Mecha 125
- 2008 Clipic New City 125
- 2008 Clipic Radar 125
- 2008 Clipic Samurai 125
- 2008 Clipic Tronic 125
- 2008 Confederate F131 Hellcat
- 2008 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2008 Confederate Renovatio Project
- 2008 Confederate Wraith B120
- 2008 CPI Aragon
- 2008 CPI Aragon 50 Club
- 2008 CPI Aragon 50 GP Paddock
- 2008 CPI Aragon GP
- 2008 CPI Formula R
- 2008 CPI GTR 50
- 2008 CPI SMX 50
- 2008 CPI Supercross

