2008 Kawasaki KX450F gallery
2008 Kawasaki KX450F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.8 kg (220.0 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,486 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.19 litres (1.90 gallons) |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Generic Trigger SM
- 2008 Generic Trigger SM 125
- 2008 Generic Trigger SM Competition
- 2008 Generic Trigger X
- 2008 Generic Trigger X 125
- 2008 Generic XOR
- 2008 Generic XOR 125
- 2008 Generic XOR 125 AT and T
- 2008 Generic XOR 125 Stroke
- 2008 Generic XOR Competition
- 2008 Generic XOR Stroke
- 2008 Generic Zion 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 50
- 2008 Genuine Scooter Italy 150
- 2008 Genuine Scooter Little Italy 50
- 2008 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2008 Genuine Scooter Rattler 110
- 2008 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2008 Genuine Scooter St. Tropez 150

