2008 Yamaha FZ1 ABS gallery
2008 Yamaha FZ1 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2008 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2008 Voxan V1000 Street Scrambler
- 2008 Vyrus 984 C3 V2
- 2008 Vyrus 985 C3 V4
- 2008 Wakan Racing
- 2008 Wakan Road
- 2008 WRM 450 MX1 Cross
- 2008 Xispa 25
- 2008 Xispa Chrono 125.com
- 2008 Xispa Chrono 150.com X1
- 2008 Xispa EnduCross 50x4t X1
- 2008 Xispa X125R
- 2008 Xispa X250R
- 2008 Xispa X280R
- 2008 Xispa XY250GY
- 2008 Xispa XY260T-4
- 2008 Xispa XYQH806-110
- 2008 Xmotos XB-21
- 2008 Xmotos XB-21D

