2008 Titan Radical Rigid gallery
2008 Titan Radical Rigid
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.4 kg (660.0 pounds) |
| Seat height: | 559 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,007 mm (79.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 280/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Polished rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red, White, Yellow, Blue |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta ARK AC Tribe
- 2008 Beta ARK LC One
- 2008 Beta ARK LC Paddock
- 2008 Beta ARK LC RR
- 2008 Beta ARK LC Tribe
- 2008 Beta M4
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12
- 2008 Beta Minicross R 125
- 2008 Beta Minimotard R 125
- 2008 Beta Minitrial
- 2008 Beta Rev 3 125
- 2008 Beta REV 3 200
- 2008 Beta REV 3 250
- 2008 Beta REV 3 270
- 2008 Beta REV-4T
- 2008 Beta REV 50
- 2008 Beta REV 80
- 2008 Beta RR 125 Motard
- 2008 Beta RR 4T 250

