2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch gallery
2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 256.3 kg (565.0 pounds) |
| Seat height: | 629 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,778 mm (70.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Semifloating rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom colors. |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Samurai Chopper Type 1
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Evo
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 6 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 7
- 2009 Samurai Chopper Type 8
- 2009 Samurai Chopper Type 9 Shogun
- 2009 Saxon Crown
- 2009 Saxon Firestorm
- 2009 Saxon Griffin
- 2009 Saxon Henchman
- 2009 Saxon Javelin
- 2009 Saxon Sceptre
- 2009 Saxon Villain
- 2009 Saxon Warlord
- 2009 Scorpa SY-250FR
- 2009 Scorpa SY-250FR 15THA
- 2009 Scorpa SY-250R
- 2009 Scorpa T-Ride 250F
- 2009 Sherco SE 0.5

