2009 Honda VT750DC Shadow Spirit gallery
2009 Honda VT750DC Shadow Spirit
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 44,92 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 230.5 kg (508.2 pounds) |
| Seat height: | 652 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,653 mm (65.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.60 litres (3.86 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, dark red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Mission One
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2009 Moto Guzzi Bellagio
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2009 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi Breva 750
- 2009 Moto Guzzi Breva 850
- 2009 Moto Guzzi California Classic
- 2009 Moto Guzzi California Vintage
- 2009 Moto Guzzi Griso 1100
- 2009 Moto Guzzi Griso 850
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2009 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2009 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 TL

