2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide gallery
2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109.84 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 402.0 kg (886.3 pounds) |
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,614 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ruby Red and Typhoon Maroon with Forge-tone graphics, Autumn Haze and High Octane Orange with Forge-tone graphics; Stardust Silver and Twilight Blue with |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Sixteen 125
- 2009 Suzuki SV 650
- 2009 Suzuki SV 650 SF
- 2009 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2009 Suzuki SV 650 Sport
- 2009 Suzuki TU250
- 2009 Suzuki V-Strom 1000
- 2009 Suzuki V-Strom 650
- 2009 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2009 Suzuki V-Strom 650A
- 2009 Suzuki V-Strom 650GT
- 2009 Suzuki V-Strom 650X
- 2009 Suzuki Van Van 125
- 2009 Swift Drifter SS
- 2009 Swift ESF Bar Chopper
- 2009 Swift ESF Punisher
- 2009 Swift Lil Drifter
- 2009 Swift Lucky Strike Soft Tail
- 2009 Titan Fat Bobber
- 2009 Titan Fat Bobber Deluxe

